Az ADHD, vagyis a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar rendkívül sokszínű neurobiológiai eltérés, sokféle formában jelentkezhet. A legtöbben a tipikus ADHD-st iskolás fiúként képzelik el, aki állandóan mozgásban van, képtelen megülni a fenekén, folyton rosszalkodik, visszabeszél, több tárgyból is bukásra áll, rendetlen stb. Valóban vannak olyanok, akikre ez a jellemző, de egyáltalán nem lehet ezt általánosságként kijelenteni.
Három fő típust lehet elkülöníteni: azokat, akikre a figyelemzavar a legjellemzőbb, azokat, akikre a hiperaktivitás (túlmozgásosság) és az impulzivitás a legjellemzőbb, a harmadik csoport pedig vegyes tüneteket mutat.A szakemberek szerint háromszor annyi ADHD-s fiú van, mint lány, ezek a számok azonban valószínűleg tévesek. Az ADHD máshogy jelentkezik a fiúknál és a lányoknál - az utóbbiaknál gyakran a visszahúzódó, önbizalomhiányos, csendes, álmodozó "személyiség" lehet a jellemző. Éppen ezért a lányoknál (így nálam is) nem vagy csak nehezen és viszonylag későn diagnosztizálják az ADHD-t.
Lássuk a leggyakoribb, legjellemzőbb tüneteket (természetesen nem mindenkire jellemző minden tünet, és tapasztalatom szerint a tünetek gyakran szituációtól is függenek):
Gyakran kalandozik el a figyelme, nem tud koncentrálni a tanulásra vagy a munkájára
- nehezen koncentrál, nehezére esik egy feladatra hosszabb ideig fókuszálnia
- könnyen elterelhető a figyelme, hamar megun egy-egy tevékenységet
- feledékeny, szétszórt, rendetlen, gyakran elhagyja a dolgait, hanyag
- álmodozásra hajlamos, könnyű összezavarni, képtelen követni a beszélgetések folyamát, gyakran érheti az a vád, hogy egyáltalán nem is figyel oda, ha beszélnek hozzá
- nehezére esik követni az utasításokat, nem érti, hogy pontosan mit is várnak tőle
- állandóan matat, piszkál valamit, fészkelődik, nem bír néhány percnél többet egy helyben maradni (felugrál, mászkál, akkor is, amikor nem kellene)
- sokat és hadarva beszél, a gondolatai és így a mondanivalója is csapongó
- nehezen tudja kivárni a sorát, türelmetlen, mások szavába vág
- gyakran meggondolatlanul beszél, cselekszik, az érzelmeit is igen erősen éli meg és fejezi ki
- halogat és nehezen szervezi meg a feladatait, nem tudja beosztani az idejét
- képtelen fenntartani barátságokat, nehezére esik elköteleződni, gyakran váltogatja a szerelmi partnereit vagy a munkahelyeit
- ... lehetne még sorolni...
Plusz, emellett nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az ADHD mellé nagyon gyakran társulnak más betegségek is (következményként? előfordulhat), és egy ADHD-s sokkal hajlamosabb például a depresszióra, a szorongásra, az alvászavarokra, a függőségekre és még jó néhány finomságra. Úgyhogy ezek tüneteit is odasorolhatjuk a tipikus ADHD-s tünetek mellé. Ez azonban komoly problémákat is felvethet, mert az alvászavar vagy a depresszió tünetei elfedhetik az ADHD-t - és hiába kezelik az egyiket, ha a másik által okozott gondok mégis folyamatosan ott vannak.